Metody zpracování kávy - suchá

NATURÁLNÍ, SUCHÁ METODA ZPRACOVÁNÍ

Patří k nejstarším, nejjednodušším a nejlevnějším způsobům zpracování kávy. Není při ní taková spotřeba vody, proto se používá převážně v místech, kde je k vodě omezený přístup, příkladem mohou být země jako Etiopie nebo Brazílie. 

Kávové třešně se po sběru rozprostřou na betonové podlahy, případně na jiný povrch a nechají se sušit. Třešně se při sušení musí pravidelně otáčet a prohrabávat. Na Haiti k tomu používají koně, které třešně při chůzi prohrabávají. Bohužel tak ale dochází často k defektům třešní, které jsou ale při prodeji brány jako zajímavost, nikoli defekt. 

Třešně se prohrabávají, aby se k nim v rovnoměrné míře dostalo slunce a vítr. To mimo jiné zabrání tomu, aby začaly třešně plesnivět, hnít nebo fermentovat. Tím by se ohrozila úroda. Na prohrabávání třešní se na některých místech používají kromě jiného i malé traktory. Některé plantáže už jsou natolik automatizované, že mají vlastní mechanické sušičky, které dokážou celý proces urychlit. Na noc se třešně musí zakrývat tak, aby se k nim nedostala vlhkost. Ta by mohla spustit nevyžádaný proces fermentace. 

Sušení třešní trvá 20 - 30 dní v závislosti na více specifikacích. Po fázi sušení se z třešní odstraňují slupky. Nabízí se několik možností, nejčastější je ale pomoci si stroji. Mezi kávovými zrnkami stále zbývá vrstva pergamenu. 

Nastává proces selekce zdravých a kvalitních zrn. Třídí je povětšinou ženy. Kritériem je, jak je již zmíněno kvalita zrn a jejich velikost. 

Poté zrna další měsíc nebo dva odpočívají, než se vydají na cestu k pražírně, která objeví jejich první část příběhu, který vypráví.

Kávy zpracované touto metodou mívají silnější, výrazné tělo. Je to způsobeno látkami, které se uvolňují z dužiny během sušení. Očekávat můžeme rozmanitější chuťový profil kávy, zejména sladké, medové a ovocné tóny.